WhatsApp, Yılbaşında Gönderilen Mesaj Sayısını Açıkladı

Brian Acton ve Jan Koum tarafından Kasım 2009’da App Store’da yayınlanan WhatsApp, ilk beş yılında inanılmaz bir mesafe katetti ve tüm dünyanın tercih ettiği bir iletişim platformu olmayı başardı. 

Saf bir girişimcilik hikayesinin ürünü olan WhatsApp, 2014 yılında tam 19 milyar dolara Facebook tarafından satın alındı. ABD’li sosyal medya devinin elinde müthiş bir dönüşüm geçiren uygulama, bugün gencinden yaşlısına kadar dünyadaki herkes tarafından kullanılıyor. 

Türkiye’de 50 milyon kullanıcıya sahip olan WhatsApp, yılbaşı gecesinde inanması güç bir mesaj sayısına ulaştı. Şirket, 31 Aralık’ta uygulama üzerinden 100 milyardan fazla mesaj gönderildiğini açıkladı. Küresel çapta müthiş bir mesaj trafiği yaşayan WhatsApp, yeni yılın arifesinde gönderilen bu 100 milyardan fazla mesajın 12 milyardan fazlasının resim olduğunu söylüyor.

Bu dev mesaj havuzunun önemli bir kısmını, Hindistan oluşturdu. WhatsApp, Hintli kullanıcıların 31 Aralık günü 20 milyardan fazla mesaj gönderdiğini bunun da küresel olarak gönderilen toplam mesaj sayısının neredeyse beşte birine denk geldiğini belirtiyor. Facebook çatısı altındaki şirket, metin mesajlaşmasının açık ara en popüler WhatsApp özelliği olduğunu ifade ederken bunu sırasıyla durum, resimli mesaj, arama ve sesli not özelliklerinin takip ettiğini söyledi.