Akıllı Telefonlar Hindistan’ı Değiştirdi

Geçtiğimiz haftalarda Hindistan hükümeti, Müslüman karşıtı bir vatandaşlık yasası sebebiyle öfkeli protestolar patlak verdikten sonra mobil cihazlardan internete erişimi kapattı.

Günlerce, yetkililer ülke genelindeki ilçeleri dijital karanlığa daldırırken 10 Aralık’ta Arunaçhal Pradesh ve Tripura ardından bir gün sonra komşu Assam’ın bazı bölümleri internetsiz hale geldi. Yetkililer, o hafta Hindistan’ın Hindu milliyetçi hükümeti tarafından kabul edilen ve İslam dışındaki tüm Güney Asya dinlerini uygulayan göçmenler için Hint vatandaşlığı almayı kolaylaştıran bir yasaya karşı protestoları bastırmaya çalışmak için internet erişimini kapatmıştı.

Yasaya karşı çıkan insanlar, Hindistan’ın laik ahlakını yok ettiğini söylüyorlar. Ayrıca Hindistan’daki internet kapatmaları yeni değil. Yıllardır ülke çapında yerel, eyalet ve ulusal yetkililer ilk sorun belirtisinde internet kapatılıyor. Geçen yıl, öğrencilerin kopya çekmesini önlemek için sınav zamanında Rajasthan eyaletinde kapattılar. Hindistan hükümetinin yasal özerkliği bu yılın başlarında aniden ortadan kalkmış olan Keşmir, Ağustos ayından bu yana dijital kuşatma altındaydı ve demokrasideki en uzun internet kapatmasını yaşadı. Yine de başkentte olamayacağını düşündünüz değil mi? Ne de olsa Delhi, 20 milyondan fazla insana, Hint Parlamentosu’na, ulusal ve uluslararası medyaya, diplomatlara ve daha fazlasına ev sahipliği yapıyor.

Günler sonra insanlar Delhi’deki insanlar ölü ağlar hakkında tweet atmaya başladılar. İlk başta, Hindistan’ın en büyük mobil ağlarının açıklama yapmak için hazırlandığı sırada şok ve öfke vardı: Onları Delhi semtinde ses, SMS ve internet hizmetlerini kapatmaya yönlendiren bir polis departmanı emrine uyuyorlardı. Delhi’deki protestocular ise Hint Anayasası’nın önsözünü okudular.