Suudi Arabistan’da Yeni Yıl Kutlaması

Arap Yarımadası’nda bulunan en büyük ülke olan Suudi Arabistan, 2020’ye büyük bir coşkuyla girdi. Başkent Riyad‘da patlatılan havai fişekler geceyi aydınlattı. Havai fişek gösterisi dakikalarca sürdü. Binlerce kişi Riyad’da eğlence ve kültürel etkinliklerin merkezi olan Bulvar’da düzenlenen kutlamalara katıldı.

Kutlamalara katılanlar 2020’yi coşkuyla karşıladı ve gösterileri büyük ilgiyle izledi. Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin radikal düşünceleri derhal yok ederek ılımlı islama döneceğini söylemişti.

Başkent Riyad’da Kamu Yatırım Fonu’nun düzenlediği ve 60 ülkeden 2 bin 500 kişinin katıldığı Yatırımın Geleceği Girişimi Forumu’nda konuşan Bin Selman, “Suudi Arabistan, radikal düşünceleri derhal yok ederek 1979 yılı öncesinde olduğu gibi ılımlı İslam’a ve normal yaşama dönecek.” demişti. Suudi Arabistan’da son zamanlarda bir dizi kararlar alınmış ve ülkede ilk kez devlete ait kültür kanalında konserler yayınlanmaya başlanmıştı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in imzaladığı kararnameyle de ülkede kadınların araç sürmesi önündeki yasal engel kaldırılmıştı.

İlgili bakanlıkların yapacağı çalışmalar ve gerekli yasal değişikliklerin tamamlanmasının ardından 23 Haziran 2018’den itibaren kadınların da ehliyet alarak araç kullanabileceği açıklanmıştı. Tüm bu gelişmeler ışığında yeni yılın coşku ile kutlanması, Selman’ın icraatlarının bir yenisi olarak yorumlandı.