En Çok Değiştirilen Ad ve Soyadlar Belli Oldu

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair 7039 sayılı kanun geçen yıl Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan bu değişiklikle Soyadı Kanunu’nun 3’üncü maddesine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan ad ve soyadları il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilecekti.

Bu düzenlemeyle Türkiye genelinde 30 bin 344 kişi adını, 75 bin 248 kişi de soyadını düzeltti. İl bazında bakıldığında en çok ad düzeltmesi İstanbul’da yapılırken,en fazla değiştirilen soyadları Koyun, Çakal, Deli, Çoşkun, Satılmış, Uğuz, İşik, Çıplak, Çinar, Dana, Kör, Ördek oldu. Kadınlarda en çok düzeltilmesi istenen isim ‘Rabiye’ olurken, erkeklerde ise ‘Ümüt’ oldu. İsim ve soyadı değiştirme uygulaması 2019 sonuna kadar sürecek.

‘Hava, Esma, Sade, Sümeyya, Küpra, Firdes, Meyrem, Hadice, Mehriban, Buşra’ en çok değişen diğer kadın isimleri olurken, ‘Yunis, Memet, Abubekir, Serdal, Zekeriye, Çoşkun, Gökan, Ferat, Kazim, Salahattin’ isimleri de en çok değiştirilen diğer erkek isimleri oldu.